Dlaczego łóżka rehabilitacyjne są dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób, które na co dzień opiekują się swoimi chorymi bliskimi, zastanawia się nad zakupem lub wypożyczeniem łóżka rehabilitacyjnego. Jest to niezwykle przydatny sprzęt, który ułatwia wykonywanie nawet najprostszych czynności pielęgnacyjnych, a do tego daje większy komfort pacjentowi. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje powinny posiadać takie łóżka rehabilitacyjne, aby dobrze spełniały swoje zadanie. Zwłaszcza, że obecnie dostępnych jest w sprzedaży wiele różnych modeli tego typu sprzętów.

Ułatwienia dla chorego

Dla pacjentów, którzy mają problemy z poruszaniem się, elektryczne łóżka rehabilitacyjne są idealnym rozwiązaniem. Dzięki nim, mogą bez jakiegokolwiek wysiłku zmieniać swoją pozycję, używając tylko pilota. Zazwyczaj, łóżka tego typu posiadają funkcję unoszenia poszczególnych segmentów. Pozwala to choremu chociażby na przyjęcie pozycji półsiedzącej, poprzez podniesienie zagłówka, lub też ugięcie nóg w kolanach, jeśli łóżko umożliwia podnoszenie tego segmentu.

Chorzy doceniają również wysięgniki z trójkątem, które są pomocne przy samodzielnym podnoszeniu się, bez pomocy opiekuna. Daje im to nieco więcej swobody oraz sprawia, że czują się mniej zależni od innych.

Nie można również zapominać o bezpieczeństwie, które w przypadku pacjentów mających trudności z poruszaniem się całkowicie przykutych do łóżka, ma bardzo duże znacznie. Dlatego też, warto decydować się na te łóżka rehabilitacyjne, które są wyposażone w specjalne barierki boczne. Dzięki nim, unikamy ryzyka przypadkowego stoczenia się chorego z łóżka.

Ułatwienia dla opiekuna

Korzystanie z łóżek rehabilitacyjnych oznacza bardzo duże odciążenie opiekunów, z wielu różnych względów. Przede wszystkim, w niezwykle łatwy sposób mogą oni regulować ich wysokość, często również przy pomocy pilota. Nie muszą zatem nadwyrężać swojego kręgosłupa, ciągle się schylając, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych łóżek. Zdecydowanie ułatwia to wykonywanie codziennych czynności, takich jak chociażby przebieranie czy mycie chorego.

Fakt, iż łóżka rehabilitacyjne są bardzo lekkimi konstrukcjami, które dodatkowo posiadają kółka, również jest istotny. Opiekunowi mogą je bowiem swobodnie przemieszczać, zgodnie z potrzebami swoimi, czy pacjenta. Oczywiście, należy się w tym przypadku upewnić, iż kółka posiadają hamulce, które uniemożliwią niezamierzone przesuwanie się łóżka.

Większość opiekunów osób obłożnie chorych, boryka się z problemami z kręgosłupem. W dużej mierze, wynikają one z konieczności podnoszenia pacjenta, po to aby zmienić pozycję w jakiej się znajduje lub by wykonać czynności pielęgnacyjne. Dlatego też, również dla samych opiekunów, możliwość automatycznego unoszenia poszczególnych części łóżka przy pomocy pilota, jest bardzo ważną funkcją. Bez wątpienia, znacząco ułatwia ona opiekę nad osobą chorą.